امروز : يكشنبه 23 خرداد 1400

سازمان ثبت احوال کشور


اداره کل ثبت احوال استان سیستان و بلوچستان

اخبار و اطلاعیه ها

30 اردیبهشت ماه روز ملی جمعیت

30 اردیبهشت ماه روز ملی جمعیت

مبحث جمعیت ، جزو اساسی ترین مباحث مدیریت هر کشور و نظام برنامه ریزی قلمداد می شود . به همین خاطر ، حفظ تعادل و پویایی ساختار آن ، همواره مورد توجه حکومت ها و دولت ها در اعصار گوناگون بوده و هست . دولت ها با توجه به روند توسعه ای خود سیاست های جمعیتی مختلفی در برابر رشد و یا کاهش جمعیت در پیش میگیرند . از جمله این سیاستها میتوان به سیاست جمعیت مستقیم همچون تشویق ولادت و سیاست غیر مستقیم همچون مهاجر پذیری ، سیاست ضمنی مانند تنظیم خانواده ، مداخله ای همچون تغییر سن ازدواج یا سیاست تک فرزندی و سیاست داخلی و جهانی اشاره کرد . در کشور ما نیز این موضوع اساسی در ادوار مختلف مورد بحث و اقداماتی در حد سیاستگذاری قرار گرفته ، چه قبل از انقلاب در دهه 40 و چه بعد از آن در دهه 60 و سال جاری . این اقدامات تاریخی هم نشان دهنده اهمیت موضوع در جمهوری اسلامی ایران است که پس از انقلاب اسلامی ، دو بار سیاست های جمعیتی در دست بازنگری و تجدید نظر قرار گرفته است.

در روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۳.۲.۳۰مقام معظم رهبری با توجه به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت کنونی به عنوان یک فرصت و امتیاز و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سال های گذشته، سیاستهای کلی جمعیت را ابلاغ فرمودند .

متن ابلاغیه رهبر انقلاب به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح زیر است:

بسمه تعالی

با عنايت به اهميّت مقوله جمعيّت در اقتدار ملّي؛ و با توجه به پويندگي، بالندگي و جواني جمعيّت كنوني كشور به عنوان يك فرصت و امتياز ؛ و در جهت جبران كاهش نرخ رشد جمعيّت و نرخ باروري در سال‌هاي گذشته، سياست‌هاي كلي جمعيّت ابلاغ مي‌گردد. با در نظر داشتن نقش ايجابي عامل جمعيّت در پيشرفت كشور، لازم است برنامه‌ريزي‌هاي جامع براي رشد اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور متناسب با سياست‌هاي جمعيّتي انجام گيرد. همچنين ضروري است با هماهنگي و تقسيم كار بين اركان نظام و دستگاه‌هاي ذيربط در اين زمينه، اقدامات لازم با دقّت، سرعت و قوّت صورت گيرد و نتايج رصد مستمر اجراي سياست‌ها گزارش شود. 

سيّدعلي خامنه‌اي

30/اردیبهشت/1393تاریخ درج : 1400/2/26

بازگشت به آرشیو
آمار بازدیدها
تعداد کل بازدیدها تا امروز : 81739 نفر  |  تعداد بازدیدها کنندگان آنلاین : 1 نفر  |  تعداد بازدیدهای امروز : 13 نفر  |  تعداد بازدیدهای روز گذشته : 94 نفر  |  تعداد بازدیدهای 7 روز گذشته : 607 نفر  |  تعداد بازدیدهای 30 روز گذشته : 3066 نفر